Tegnapi cikkünkben már kifejtettük, hogy Meghan Markle-nek milyen jogszabályi előírásoknak kellett megfelelnie, hogy hozzámehessen Harry herceghez, viszont a Royal Wedding a feminizmus és a faji megkülönböztetés szempontjából is kiemelt fontossággal bírt.
forrás: Getty Images
Mint ahogyan az köztudott, a menyasszony félig színesbőrű, így Meghan a királyi család első afro-amerikai tagja. Anglia-szerte nagyon nagy örömmel fogadta a színesbőrű lakosság, hiszen ezzel magukhoz sokkal közelebbinek érzik a királyi családot. Ugyanakkor az uralkodóházat nem csak a gratulációk árasztják el sajnos, hanem szembe kell nézniük rasszista kommentárokkal, üzenetekkel is - és ilyennel még nem volt dolga a regnáló famíliának. A szólásszabadsághoz és az emberi méltósághoz való jog találkozása mindig is érzékeny téma és akár még indulatokat kiváltó vitapont az emberek diskurzusai során. A szólásszabadság korlátozása nagyon súlyos következményekkel járhat egy ország, vagy akár csak egy régió, megye, esetleg kisebb települések életében, viszont a faji megkülönböztetés szintén súlyos veszélyeket hordoz magában. Mivel két alapjog "összeütközéséről" van szó, mindig egy adott szituációban kell vizsgálni, hogy mely esetben hol van a határ, a vélemény mikortól válik gyűlöletbeszéddé. Szerencsére azonban, a royal family jobbára gratulációkat fogad, a negatív hangvételű megjegyzések lepattannak róluk - és reméljük, ez így is marad.
Az esküvő kapcsán pedig, ahogyan arról szintén írtunk tegnap, egy új éra eljövetelét vélik látni a szakértők, ugyanis rengeteg újdonságot fedezhettek fel a ceremónia során a nézők és megrögzött brit tradíció követők. Ilyen volt például a "Stand by You" a fantasztikus gospelkórus előadásában, ami a Hercegné fekete gyökerei miatt vált a szertartás részévé.
A sajtóban megjelent cikkek nagyrésze ugyanakkor azzal a kérdéssel is előszeretettel foglalkozik, hogy gyakorlatilag feketébb volt a királyi esküvő, mint az Oscar gála. Ezt támasztja a fenti csodálatos produkció is, valamint a vendéglista ebbéli diverzitása is.
Az esküvőre nem csupán Meghan bőrszíne miatt tekintenek korszakteremtőként. Sussex Hercegnéje mielőtt a királyi család tagjává vált, rengeteg jó ügy mellett állt ki nyilvánosan, többek között a feminizmus hirdetését tekintette egyik legfőbb feladatának. Markle már az esküvő szervezése alatt is érzékeltette, hogy annak ellenére, hogy már nem politizálhat, továbbra is szívügyének tekinti a nők egyenjogúságáért folytatott állandó harcot. A lebonyolítás során szinte csak nőket foglalkoztatott: menyasszonyi ruháit nők tervezték, a virágdíszítést szintén egy hölgyre bízta és az esküvői tortát is egy londoni kisasszony álmodta és valósította meg.
A menyasszonyi ruhá(k)nak is megvolt a maguk üzenete: mindkettő ruha, de főleg az első, egy nagyon visszafogott és egyszerű szabásvonalú, ám annál elegánsabb darab. Az első ruha tökéletes választás, ugyanis megfelelően tükrözi Meghan személyiségét, elegáns, letisztult stílusát. A menyasszony ezzel a ruhával a tipikus, habos-babos, királylányos skatulya ellen is letette a voksát: sokan ugyanis az általa viselt Givenchy kreációnál sokkal több csipkét, tüllt vártak. Hiába. Meghan azt viselhetett az esküvőn, amit ő elképzelt magának és nem az elvárásoknak kívánt megfelelni.
Aki az ifjú pár eljegyzése óta olvasott az angol sajtóban a párról, tudta/tudja, hogy Meghan és édesanyja viszonya rendkívül szoros és már szárnyra kaptak olyan pletykák, hogy etikett ellenére Meghan-t nem az édesapja, hanem az édesanyja fogja az oltárhoz kísérni. Mivel Markle apuka egészségügyi problémái miatt nem tudott megjelenni a XXI. század egyik kiemelkedő eseményén (és ami egyben lánya egyik legcsodálatosabb és legfontosabb napja), Meghan a templomhoz édesanyjával érkezett egy autóban, szakítván a hagyományokkal. Erről már édesapja megbetegedése előtt döntött a menyasszony, így nem az befolyásolta az elhatározásában. Ugyan Markle-t nem az édesanyja kísérte az oltárhoz, a történelem egyik legmeghatározóbb pillanata, hogy részben egyedül vonult az oltár elé, később Károly herceg trónörökös kísérte akkor még csak leendő menyét az oltár elé.
Diana és Katalin hercegnék után Meghan is megváltoztatta az eskü szövegét, kivetette az engedelmeskedni szót, továbbá ő is beszédet tartott az esti esküvői fogadáson, holott általában ezt a vőlegény és az örömapa feladata. A szóbeszédek szerint a friss hercegné miután Károly és Harry herceg alaposan megríkatták a násznépet, magához vette a szót és megköszönte a királyi család kedvességét és nyitottságát.
Valószínűleg Meghan hozzáállását ezentúl sokan követik és nem csak az esküvőkön: mert igenis, mindenkinek megvan a saját elképzelése az életről, esküvőről, bármiről és nem mások elvárásai szerint kell élni, hanem saját magunknak megfelelve.