Az Alibaba Group a minap bejelentette, hogy egy szellemi tulajdonvédő ügynökség, a Hangzhou Wangle Technology nevű cég megalapozatlan panaszt tett a híres, Ebay-hez hasonló kínai tulajdonú cég eladóira, miszerint hamisított termékeket forgalmaznak. Az Alibaba állítása szerint a cég visszaélésszerűen hátráltatja az ő jogszerű működésüket, és azt ígérte, hogy bojkottálni fogja az ügynökséget és minden tőle érkező panaszt.
Az Alibaba állítása szerint az ilyen és ehhez hasonló tevékenységek rengeteg kereskedőjének munkáját akadályozta, és az elmúlt években ezek a bejelentések mintegy 60%-áról kiderült a vizsgálatok során, hogy megalapozatlanok voltak.
Egy Louis Vuitton 20 dollárért?
Forrás: taobao.com
Mi is az Alibaba? Ahogy azt már fentebb említettem, a cég az Ebay-hez hasonló, a világ legnagyobb online kereskedőplatformja, mely alapítása óta megszámlálhatatlan szellemi tulajdonjogi jogvita alperese volt, mivel rengeteg kétes eredetű termék kerül forgalomba az oldalán, melyekkel sem a kínai, sem pedig az amerikai kormány nem tudták felvenni még eredményesen a harcot. A helyzet ellen csakis a tulajdonos, Jack Ma tudna tenni, akinek természetesen esze ágában sincs ilyesmi, hiszen a sok-sok hamisítvány adásvétele nélkül mit sem érne az Alibaba. Az eladók számára Ma cége jelenti a Kánaánt, hiszen gond nélkül teret enged a knock-off termékek forgalmazásának, és persze a középosztály, mint célközönség sem panaszkodhat, hiszen a legdivatosabb márkák darabjait rendelhetik meg innen, persze nevetséges összegekért.
Jack Ma
Forrás: http://browntape.com/
Néhány érdekes szám: a mintegy 200 milliárd dollárt érő cégóriást alapító Jack Ma-t a Forbes a 22. legbefolyásosabb üzletembereként tartja számon, egyébként pedig maga az Alibaba, és az általa vezetett kínai kereskedő oldalak (pl. Taobao) forgalma mintegy ötszörösét teszi ki az Ebay-nek.
Az Alibabát olyan divatóriások szorongatták meg az amerikai bíróságok előtt, mint a Louis Vuitton, illetve nagy versenytársa, a Kering Groups, mely a Gucci, Balenciaga vagy Saint Laurent márkák nevét képviseli. A legutóbbi, 2015-ös eljárás, melyet a Kering indított, azonban sikertelenül zárult, mivel a bíróság szerint nem volt megállapítható, hogy az Alibaba kifejezetten jóváhagyta volna a hamisított termékek forgalmazóinak tevékenységét, hiszen ő csak a felületet biztosította nekik, és ez által nem tartozik felelősséggel az egyes eladók által forgalmazott árukért.
Olcsó utánzatok, mintegy 6000 forintért
Forrás: taobao.com
Mindenesetre az Alibaba ígéretet tett arra, hogy szigorúbb előírásokat vezet be a webáruház oldalán, és igyekszik visszafogni a hamisított termékek forgalmazását.
Nem sokkal ezután, Jack Ma cége felvételt nyert egy olyan non-profit szervezetbe, amely azért harcol, hogy visszaszorítsa a hamisítványok gyártását és forgalmazását. Ez a hír óriási port kavart a többi tag körében, és mintegy tiltakozásként, többek közt a Gucci, Tiffany & Co. és Michael Kors kiléptek a szervezetből, és csak akkor hajlandóak visszatérni, ha megszüntetik az Alibaba tagságát. A szervezet, engedve a sok befolyásos névnek, végül megvált a kínai cégtől.
Valószínűleg ez elég nagy érvágás lehetett az Alibabának, mivel nem titkolt terve, hogy szeretne meghódítani más piacokat is, azonban mivel igen kétes hírnévvel rendelkezik, nem könnyű betörni külföldre, és talán a fenti szervezetben való tagság némiképp enyhített volna reputációján, de így továbbra is kérdéses marad a cég nemzetközi sikere.
Érdemes tehát odafigyelnünk a cégre, többek közt azért is, mivel felröppent néhány hónapja a hír, hogy egyeztetés céljából már felkereste az Alibaba a horvát, illetve a magyar kormányfőt is, egy európai elosztóközpont felállítása céljából.