Miközben a high fashion világa vagy épp Párizsban egyik couture show-ról a másikra jár - vagy kíséri azokat figyelemmel a világ más pontjáról, addig a fast fashion atmoszféráját sajnos sokkal szomorúbb hír járta át a napokban. A bangladesi Dhaka melletti városban levő ruházati üzemet robbanás rázta meg, melyben legalább tizen életüket vesztették és többen megsérültek. A The Fashion Law beszámolója szerint az üzemben, amelyben a Multifabs elnevezésű helyi cég gyártatott, hétfőn robbant fel valószínűsíthetően a kazán, miközben a gyárban karbantartást végeztek. A Multifabs honlapja szerint több európai divattársasággal is együttműködik, viszont arról nem található pontos információ, hogy pontosan mely márkákkal dolgoznak együtt.
Fotó: The Guardian
Ez a katasztrófa a közelébe sem ér a 4 évvel ezelőtti, Rana Plazaban történt, több, mint ezer életet követelő tömegszerencsétlenségnek, de érdemes ezen eset kapcsán is elgondolkodni, hogy a fast fashion márkák nagyrésze továbbra is olyan országokban gyártat, amelyekben nemhogy Európai Uniós standardoknak nem felel meg a gyárak többsége, de az ott munkavállalók jelentős hányada gyakorlatilag életét kockáztatva keresi meg a napi 4-5 dollárját.
"Bangladesi ruhagyári munkás"
Forrás: america.aljazeera.com
A Multifabs üzemi balesetében a kazán állítólag német gyártmány volt, és épp a robbanás előtt pár héttel ellenőrizték a működését és állapotát. Bangladesh egyébként nagyjából évente 28 millió dolláros bevételt hozó ruhagyártó iparnak ad otthont, amely összes export bevételének a 80%-át jelenti. A 2013-as Rana Plaza-i tömegszerencsétlenség után megnőtt az igény a biztonsági szabályok szigorúbbá tételére. (Igen sajnálatos, hogy mindehhez több, mint ezer ember halála kellett.) Ennek fényében pedig a nagyobb gyárakra különleges figyelmet szentelve különböző audit bizottságokat hoztak létre, és nagyszabású ellenőrzéseket is tartottak. A Multifabs gyáránál 2 évvel ezelőtt tartottak ellenőrzést, aminek zárójelentésében az auditorok felhívták a figyelmet a Multifabs kazánjára, ugyanis azt nem látták el tűzállószerkezettel. A Multifabs egyébként havonta nagyságrendileg 6 millió dolláros bruttó bevételt produkál.
Mindennek tükrében igen erősen megkérdőjelezhető, hogy valóban történt-e érdemi változás a Rana Plaza-i baleset óta, vagy csupán egy újabb szerencsétlenség kell ahhoz, hogy tényleges lépéseket tegyenek a biztonságos bangladeshi ruhagyártás érdekében.