Peter Lindbergh: Annie Morton, Vogue Italia, Women N.Y.C., October 2000
Forrás: The Red List
Az egész világ döbbenettel figyeli a Hollywoodból kiindult zaklatási - immáron - világbotrányt, amelynek köszönhetően egyre többen mernek kiállni saját történetükkel a nyilvánosság elé. Nincs ez máshogy a divatvilágban sem, sajnálatos módon ebben az iparágban is rengeteg embert ért szexuális zaklatás. Talán a legismertebb esetek Terry Richardson személyéhez fűződnek. A divatszakma egyik legtehetségesebb fotósának nevéhez a 2010-es évek óta szinte folyamatosan kapcsolódnak különböző szexbotrányok, 2013-ban a H&M még hatályban levő szerződését mondta fel Richardsonnal az "állítólagos" szexuális zaklatásaira hivatkozva. Ami még szomorúbb, hogy sajnos további 4 év kellett ahhoz, hogy a Condé Nast kiadó (Vogue, GQ, stb.) és a Valentino is kövesse a svéd fast fashion lánc példáját és többé ne dolgozzon együtt a fotóssal. Az elmúlt években több modell is kiállt a nyilvánosság elé azzal, hogy Richardson szexuálisan zaklatta őket, de a Business of Fashion szerint még ma is az egyik legkeresettebb szakmabeliről van szó, aki többek között Barack Obamáról is készített portrésorozatot. Jogi lépésekről viszont továbbiakban sem szól a fáma, Richardson naplója pedig továbbra is dúskál a szexuális töltetű képekben. Richardson a manapság két leghíresebb magyar modellel, Mihalik Enikővel és Palvin Barbarával is dolgozott együtt:
Egy olyan iparágban, ahol a szex nem csak marketingeszköz, hanem már-már önkifejezési mód, a manökenek a szexuális zaklatásokat tekintve sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve, hiszen egyrészt az egyik munkaeszközük saját testük és emiatt sokan akként vélekedhetnek, hogy bizonyos határok elmosódnak, eltolódnak. Másrészt pedig a modellek jelentős része fiatal-, vagy éppen kiskorú, akik a tapasztalatlanságuk miatt sokkal kiszolgáltatottabbak a szexuális ragadozóknak, akik elvárják - hasonlóan a színészekhez -, hogy a modellek hallgatásba burkolózva tűrjék a szexuálisan kiszolgáltatott és kellemetlen munkakörülményeket. Sara Sampaio modell például a minap egy Instagram posztban számolt be arról, hogy egy fotózáson miként szégyenítették meg csak azért, mert nem akart meztelen fotókat vállalni és végül akarata ellenére, titokban készültek róla pucér fotók, amiket később a fényképeket megrendelő magazin fel is használt - méghozzá a címlapján.
Peter Lindbergh: Tanga Moreau, Natalia Semanova, Vogue Italia, Appeal, October 1997
Forrás: The Red List
A napokban New York államban a modellek munkakörülményeinek biztonságát védő és a szexuális zaklatást megelőzendő törvénytervezetet nyújtottak be. A tervezet kidolgozásának indítványozója és benyújtója, Nily Rozic a következőket mondta: "Ha valamit okulhattunk az elmúlt hetek eseményeiből az az, hogy elértük a fordulópontot: vagy elfogadjuk, hogy a szexuális zaklatás mindennapjaink része lett, vagy pedig véget vetünk ennek az időszaknak azáltal, hogy védelmet nyújtunk és menedéket biztosítunk, hiszen senkinek sem szabadna megtapasztalnia a munkahelyi, vagy azon kívüli szexuális zaklatást." A törvénytervezet benyújtását egyébként hosszú hónapok kutatómunkája előzte meg, egyáltalán nem a Weinstein-botrány okán csapták össze, hanem a törvényalkotó az amerikai Modell Szövetséggel együttműködve dolgozta ki a beadott jogszabályt. A Modell Szövetség küldetése, hogy olyan modellek mellett álljon ki, akikben van/volt elég bátorság ahhoz, hogy megosszák szexuális zaklatással kapcsolatos tapasztalataikat másokkal.
New York államban szexuális erőszaknak minősül, ha egy 18. életévét betöltött személy egy 16. életévét be nem töltött személlyel lép szexuális kapcsolatba, még akkor is, ha a fiatal beleegyezett a szexuális együttlétbe.
Magyarországon a jogalkotó abban az esetben, ha egy 18. életévét betöltött személy egy 14. életévét még be nem töltött személlyel végez, vagy végeztet szexuális cselekményt, szexuális visszaélés bűntettének elkövetése miatt kell, hogy feleljen még akkor is, ha az együttlét beleegyezésen alapult. Abban az esetben viszont, ha a 14. életévét már betöltött személlyel konszenzuális alapon lép szexuális kapcsolatba, büntetőjogilag az illető nem vonható felelősségre.
Magyarországon büntetőeljárás keretében keresik az áldozatok igazukat, ami viszont csak abban az esetben indulhat meg, ha maga a sértett tesz feljelentést a rendőrségen. Az Igazságügyi Hivatal égisze alatt működő Áldozatsegítés keretén belül lehetőség van az indítható eljárásokról, annak lehetséges következményeiről szakemberekkel beszélni, illetőleg pszichológussal konzultálni, terápiára járni. Erről további információ az Áldozatsegítő Szolgálat honlapján található, de ingyenesen hívhatóak a 06-80-225-225-ös telefonszámon 0-24 óráig a hét minden napján.
A szexuális zaklatás elleni fellépés nem csak a divatvilágban fontos, hanem mindenhol a világban. Semmilyen körülmények között nem lehet elfogadható sem a munkahelyen, sem pedig azon kívüli változata sem, mint ahogyan az sem lehet rá indok, hogy a másik fél hogyan viselkedett, hogyan öltözött fel, stb., mint ahogyan erre Cate Blanchett is rávilágott egy beszédében.